Na całym świecie, w restauracjach, barach i na domowych przyjęciach panuje przekonanie, że zarówno napoje jak i woda muszą być koniecznie podawane z lodem. Być może nie ma nadziei, na zmianę naszych przyzwyczajeń jeśli chodzi o napoje, ale mamy nadzieję, że jest szansa na ocalenie wody butelkowanej przed tym losem. Ponieważ lód jest naturalnym wrogiem butelkowanej wody.

  historia lodu

   Historia lodu via pinterest

Przed wypiciem, woda butelkowana powinna być schłodzona do odpowiedniej temperatury bez lodu. Kiedy lód, zrobiony z wody z kranu się topi, rozcieńcza wodę butelkowaną. Wodę, która została pobrana ze swojego naturalnego źródła, rozlana do butelek z najwyższą dbałością, a potem wysłana do nas przez pół świata. Z reguły w wodzie z kranu nie ma nic złego, jednak nie pasuje ona do naturalnej wody butelkowanej.

Kłopoty stają się widoczne, jeśli spojrzysz dokładnie na to, jak lód jest rzeczywiście produkowany, przechowywany i obsługiwany. Na przykład butelka wody jest zazwyczaj otwarta przy stole, ale nie masz pojęcia, kto obsługiwał kostki lodu i jak długo leżały w otwartym pojemniku. Oczywiście, słuszne jest użycie lodu w koktajlach i wiemy, że jest wielu ludzi, którzy nie zechcą zrezygnować z dodatkowego uczucia w ustach podczas kruszenia lodu zębami. Rozwiązaniem problemu jest proste: zrób to sam lub skorzystaj z zaufanego źródła.

W domu wystarczy napełnić tackę do kostek lodu dobrą wodą butelkowaną, którą zamierzasz wypić. To sprawia, że ​​kostki lodu są nieco droższe, ale warto o to zadbać. Wybierz je, jeśli musisz mieć lód w wodzie lub użyj ich do przygotowywania koktajli. Na przykład mógłbyś wydać fortunę na najnowszą i najwspanialszą wódkę do swojego martini, ale potem używasz kostek lodu z wody z kranu, aby wymieszać napój? Spróbuj zamrażać wysokiej klasy wodę o neutralnym pH i niskiej zawartości minerałów w designerskich tackach do kostek. Smak zostanie ulepszony, a goście będą pod wrażeniem.

 

Whiskey na lodzie

 Whisky na lodzie via pinterest

Jamal Qureshi, twórca marki Svalbardi, wodę z najwyższej półki proponuje:

„Chcesz poczuć się naprawdę wyjątkowo? Przygotuj kostki lodu z wody Svalbardi i dodaj je do whiskey lub do ulubionego koktajlu. Svalbardi to woda uzyskana z gór lodowych pozyskanych 1000km od Bieguna Północnego. Ogromne, dryfujące bryły lodu zamarzły tysiące lat temu ze spadającego śniegu, który nawet nie dotknął ziemi. Pochodzą z ery przedindustrialnej, więc pozostają krystalicznie czyste. Wypicie drinka schłodzonego kostką lodu z okolicy Bieguna Północnego to niezapomniane przeżycie!”

 Svalbardi

 Svalbardi woda góry lodowej

Chłodzenie napojów i koktajli kostkami lodu z najlepszych wód jest wciąż dość drogie, jednak mamy nadzieję, że z czasem stanie się standardem w eleganckich restauracjach i barach. Czekamy na taki czas, kiedy gość będzie mógł nie tylko wybrać wódkę do swojego Martini, ale także lód: „Poproszę lód z lodowca, wódkę Ketel i Martini z dwiema oliwkami”.

 Leo via Cineplex.com

Leonardo di Caprio via cineplex.com

Pamiętajmy! Kostki lodu kurczą się w tackach, zwłaszcza w lodówkach z funkcją bez zamarzania, które często są bardzo suche - około 20 procent wilgotności względnej. Zjawisko parowania nazywa się sublimacją. Wypełnij tackę do samej góry, aby zminimalizować jej efekty. Do zamrażania wybierzmy wodę niskozmineralizowaną o wysokim pH (najlepsza będzie Iceladic Glacial). Dzięki niskiej zawartości minerałów nie zmieni smaku napoju, a dzięki pH zadba o nasze zdrowie.